Najlepsze materiały na firanki – praktyczny przewodnik
Jaki rodzaj materiału na firankę?
Piękne firanki to nie tylko sposób na estetyczną aranżację pomieszczenia, firanka w oknie spełnia również wiele praktycznych funkcji. Pozwala na doświetlenie wnętrza lub przeciwnie – sprawienie, by było bardziej intymne, ciepłe. Zastanawiając się nad kolorem czy wzorem np. firanki z tiulu do salonu, powinnaś wziąć pod uwagę wiele praktycznych funkcji, np. wygodę użytkowania firanki, a nie tylko pasujący do pokoju design.
Oto kilka przydatnych wskazówek, na co warto zwrócić uwagę:
- przepuszczalność światła,
- grubość materiału, jego struktura i gęstość wzoru,
- podatność na zagniecenia i łatwość prania,
- to jak układa się dany materiał na firankę.
Tkaniny na firanki charakteryzują się różnymi cechami – dlatego przeanalizuj swoje potrzeby pod tym kątem. Najpopularniejsze materiały na firanki to: żakard, tiul i woal. Być może krótka charakterystyka każdego materiału sprawi, że łatwiej będzie podjąć ci decyzję, czy wolisz np. firanki żakardowe do salonu lub kuchni, a może firanki z woalu do pokoju dziecięcego.
Firanki żakardowe – klasyka, elegancja i wygoda użytkowania.
Ponadczasowość i elegancja to zdecydowane atuty firan z żakardu. Pasują do klasycznych wnętrz właściwie każdego pomieszczenia w domu. Gęsty splot, siateczkowa struktura, różnorodność wzorów, dobra cena oraz bardzo duża wygoda w użytkowaniu materiału, jakim jest żakard, sprawiają, że to najlepszy materiał na firanki i najczęstszy wybór pań domu.
Co wiemy o żakardzie? To tkanina z możliwością tworzenia wielu wzorów, tkana na krosnach. Może być jednobarwna, jak na ogół bywa w przypadku białych firanek, lub wielokolorowa, jak ma to miejsce w przypadku zasłon. Firanki żakardowe pierze się szybko i łatwo – to materiał na firanki bez prasowania, wystarczy tylko powiesić je wilgotne na karniszu i poczekać aż wyschną i pięknie się ułożą. Tkanina dobrze przepuszcza słoneczne światło i rozprasza je w pomieszczeniu. Jeśli wybierzesz firankę żakardową o gęstym wzorze, doskonale osłoni wnętrze przed ciekawskim wzrokiem sąsiada.
Żakardowe firany dość mocno przyciągają kurz. A jak sprawić, by firanki pozostały białe i świeże – przeczytasz na naszym blogu w artykule „Jak wybielić firanki”
Firanki z woalu - efekt światła we wnętrzu.
Firany z woalu są bardzo efektowne i sprawdzą się w pomieszczeniach jasnych, otwartych, gdzie dobrze byłoby trochę ograniczyć ilość wpadającego światła słonecznego. Woal to jedwabista, miękka w dotyku, cienka i mleczno-prześwitująca tkanina, produkowana z mieszanki bawełny i poliestru. Właśnie ta mleczna struktura sprawia, że światło przenikając przez białą firankę, tworzy delikatną poświatę.
Materiał jest lejący, więc ładnie się układa i można go upiąć na wiele sposobów. Często wybierany jest do aranżacji okiennych w hotelach, ponieważ jest uniwersalny, nienachalny i wpisuje się w każdą przestrzeń. Woal to jeden z najpopularniejszych materiałów na uszycie firanek do salonu, firan do sypialni czy pokoju dziecięcego. Dobrym rozwiązaniem jest zakup woalu na metry.
Firankę z woalu raczej powinno się prać ręcznie, w zimnej wodzie, z dodatkiem delikatnego detergentu. Firanka wymaga prasowania. Ale piękne wnętrze, które tworzy oprawa okna z woalem, jest tego warte.
Tiulowe firanki – niezwykle efektowne, mniej praktyczne.
Ażurowa, przejrzysta, bardzo delikatna tkanina tiulowa to najlepszy materiał na firanki, niezwykle modna od kilku sezonów – nie bez powodu szyje się z niej również spódniczki i dekoracje ścienne lub do pokojów dziecięcych. Przyjemna faktura materiału podkreśla zwiewność i subtelność firanek. Mogą być z bawełny, rzadziej z dużo droższego jedwabiu. Firanki z tiulu wpuszczają do pomieszczenia sporo światła.
Tiul na firanki może być w różnych kolorach, aczkolwiek najczęściej wybierana jest jednak uniwersalna biel. Tiul może być haftowany, gładki, połączony z gipiurą, ale nawet bez ozdób prezentuje się niezwykle efektownie, ponieważ miękko się układa. Firanki z tiulu pięknie wyglądają w sypialni lub pokoju dziecięcym.
Niestety – firanka z tiulu bardzo się gniecie, więc wymaga częstego prasowania oraz prania, bo szybko się brudzi. Tiul najlepiej prać ręcznie, ze wstępnym namaczaniem, z pewnością bez wirowania.
Wybór należy do ciebie.
Każda z tych najpopularniejszych tkanin na firany ma swoje zalety i wady. Rozważ, która najlepiej pasuje do wnętrza, które urządzasz, ale kieruj się też względami praktycznymi. A Wy jaki materiał użyłyście do uszycia swoich firan?