Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Taśmy marszczące rodzaje - praktyczny przewodnik

2022-01-15
Taśmy marszczące rodzaje - praktyczny przewodnik

Metod marszczenia jest wiele, ale nie każda sprawdza się przy każdej tkaninie. Warto wiedzieć, jakie taśma do firan ma rodzaje i w jaki sposób je dobrać, by piękne wnętrze Twojego domu prezentowało się wyjątkowo.

 

Jak dobrze wybrać? Przedstawiam Ci krótki i praktyczny przewodnik po rodzajach taśm marszczących.

 

 

Taśma do firan – najważniejsze są szczegóły.

By swobodnie cieszyć oczy wspaniałą aranżacją okna, czasem trzeba skupić się na doborze małych, acz niezwykle istotnych elementy. Jednym z nich jest taśma marszcząca.

 

Taśmy dzielimy ze względu na transparentność i wytrzymałość na:
- żyłkowe – sprawdzają się przy firankach, ponieważ są lekkie i przezroczyste, ale mocne, nie odkształcają się po praniu

- bawełniane – znajdują zastosowanie przy grubszych materiałach, np. mięsistych zasłonach; są mocniejsze niż żyłkowe, raczej nie poleca się ich w przypadku firan, zwłaszcza mocno przezroczystych, bo będą widoczne.

 

Duże znaczenie przy doborze taśmy ma jej szerokość:

1. do 5 cm:

- szerokość najczęściej stosowana przy zasłonach;

- przy firanach zaleca się użycie taśmy o szerokości 5 cm i więcej

2. 7-10 cm:

- w przypadku zasłon należy być ostrożnym przy tak dużej szerokości, ponieważ niepotrzebnie może przykuć to uwagę do tego elementu, ale dobrze wyglądają długie zasłony z taką szerokością;

- pozwala na ułożenie firan w wyjątkowo eleganckie fale

 

Przy każdym rodzaju taśmy wybieramy też siłę marszczenia – najpopularniejsze są stosunki: 1:1,5; 1:2; 1:2,5; - to oznacza tyle razy więcej tkaniny niż szerokość karnisza.

 

I w końcu rodzaje taśm marszczących:

  1. Kontrafałda

Inaczej taśma zakładkowa – nazywana tak ze względu na sposób marszczenia: na taśmie co kilka centymetrów pojawia się zakładka (czyli kilka fałd). Taki rodzaj taśmy pozwala na najbardziej regularne marszczenie firan, dlatego stosuje się ją przy tkaninach z wzorem (ale nie pionowym!), haftowanych lub całkiem gładkich. Wady? Nieco trudniejsza w prasowaniu, a firanki z kontrafałdą nie da się powiesić w oknie o innych wymiarach, gdyż nie rozciąga się.

 

  1. Plisa

Nazywamy ją również: ołówkową i jest najpopularniejszą taśmą stosowaną przy marszczeniu. Charakteryzuje się równym marszczeniem: plisowaniem i zawsze jest to w stosunku 1:2, co oznacza, że 1 m karnisza wymaga 2 m firany lub zasłony oraz tyle samo taśmy.

 

  1. Smok

Wygląda jak ząbki suwaka zachodzące na siebie – nazywana również: naprzemienną. Również jest to taśma o regularnym marszczeniu, stosowana w tkaninach z pionowymi pasami lub innymi wzorami. Stosunek marszczenia zawsze 1:2 lub 1:2,5.

 

Każdy rodzaj taśmy marszczącej ma: transparentność, szerokość i siłę marszczenia.

 

 

Marszcz z głową.

Przy wyborze sposobu marszczenia firan lub zasłon kieruj się względami praktycznymi. Pamiętaj, że od stopnia marszczenia zależy estetyka aranżacji Twojego okna. Przy dużych wzorach na tkaninach nie stosuj gęstego marszczenia, bo wzór będzie nieczytelny. Na wąskich oknach również lepiej wygląda mniej gęsta firana lub zasłona. Zwróć również uwagę na fakt, że przy gęstym marszczeniu na niektórych rodzajach materiałów, pomieszczenie może ulec zaciemnieniu – tak się dzieje np. przy najpopularniejszych firanach żakardowych

Jeśli zastanawiasz się, jak prawidłowo wymierzyć materiał na firanę lub zasłonę, kilka przydatnych wskazówek znajdziesz tu. A o innych sposobach wieszania firan przeczytasz tutaj

 

Powodzenia!

 

PRZYDATNY TIP: pierzemy firanki i zasłony razem z taśmą marszczącą, nie wyjmujemy jej. Dobrze jednak wtedy prać tkaniny w programie do prania ręcznego, by taśma nie zniekształciła się.

Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 46 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-08
Bardzo szybka realizacja.
2023-10-23
Firana piękna. Solidnie wykonana
pixel